Associo

Головна IT-шники та армія. Загрози, поради, допомога

IT-шники та армія. Загрози, поради, допомога

 

Автор  Евгеній Ігнатенко    25.04.2022

Війна в Україні змінила людські долі. Вчорашні вчителі чи таксисти сьогодні зі зброєю в руках захищають батьківщину від російської навали. Але чи є особлива роль у захисті України IT-шників? Адже у сучасному світі ви можете принести більше користі для України в IT-галузі, ніж безпосередньо на полі бою із джавеліном у руках.

Тож ми, як Асоціація диджиталізації права та юриспруденції, хочемо допомогти IT-фахівцям визначитися, як вони можуть найкраще допомогти Україні у воєнний час. Також, порадимо як поводити себе у випадку мобілізації та як уникнути неприємностей тим, хто виїхав під час воєнного стану й особам, що зобов’язані повернутися.

Повістка ≠ служба

Потрібно розуміти, що якщо ви отримали повістку в армію – це ще не означає, що ви будете служити. По-перше, повістки бувають різних видів. Спочатку детально розгляньте документ, щоб зрозуміти, з якою метою вас викликали до військкомату. Адже це може бути як уточнення облікових даних чи лише проходження медкомісії, так і безпосередній призов на військову службу або прибуття на призовну дільницю.

Крім того, ключове значення мають безпосередні військові спеціальності. Зазвичай, військово-облікової спеціальності (ВОС) написані ручкою в самому кутку повістки. Саме вона має цікавити вас найбільше. Перелік таких спеціальностей затверджується Наказом Кабміну і для IT-фахівців це ВОС — 600. Вона означає спеціальності обчислювальної техніки, якщо бути точніше, то саме електронних обчислювальних машин.

Якщо у вашій повістці зазначений інший номер ВОС, радимо вам вимагати виправити це та призначити ВОС — 600. Адже це саме та спеціальність, за допомогою якої ви зможете принести максимальну користь армії. Обов’язково поясніть, що як IT-спеціаліст,  ви здатні ефективно боротися на інформаційному фронті. Крім того, ви можете посилатись на лист Міністерства цифрової трансформації. Мінцифри просить забезпечити можливість для IT-фахівців «працювати на місці». Спеціалізація також впливає на черговість та обсяги призову резервістів та військовозобов’язаних.

Безпосередньо у військкоматі вас можуть направити служити безпосередньо при військовій частині. Скоріш за все, вам дадуть щось просте, наприклад сортувати гуманітарну допомогу. Тим не менш, щодо вас може прийти наказ про мобілізацію. В такому випадку ви можете писати рапорт, вказавши, які правила мобілізації щодо вас були порушені. Тут дуже важливо зазначити, що цей рапорт не є відмовою від мобілізації. Радимо замовляти такий рапорт в юриста через тонкощі законодавства. Крім того, ви можете записатися у резервісти, що також відтягує мобілізацію, порівняно із добровольцями.

А от ігнорувати повістку ми вам не радимо. Адже за це, як і за неповідомлення про прибуття, вам загрожує адміністративна відповідальность. Покарання у такому випадку згідно з статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення сягає штрафу від 510 до 850 грн або від 850 до 1700 грн за повторне порушення.

Придатний чи ні?

Якщо через здоров’я ви не можете служити в армії й маєте відповідний діагноз, обов’язково візьміть до військкомату ці документи. Довідки, свідоцтва, результати обстежень – щось, що підтверджує стан здоров’я. Адже навіть, якщо ви дійсно хочете служити в ЗСУ, потрібно розуміти, що солдат з хронічними травмами може просто не впоратися із бойовими задачами, підставляючи своїх побратимів.

Якщо ви дійсно маєте проблеми зі здоров’ям, які заважають вам ефективно виконувати військову службу, однак у медкомісії цього не виявили, ви можете оскаржити їх рішення. Для цього треба звертатися до ВЛК областей, регіонів або до Центральної ВЛК при Міністерстві оборони. Крім того, таке оскарження цілком можна зробити в судовому порядку — за допомогою адміністративних судів. Але ви маєте розуміти, що поки йде оскарження, вам не дозволено змінювати місце проживання чи ігнорувати повістки. Адже інакше це просто розцінять як ухилення від військової служби.

Збори, збори, збори…

Після того, як ваші облікові дані перевірять, а медогляд буде проведений, вас сповістять про призов на навчальні збори. Для цього знову вручаються повістки, з деталями прибуття до військкомату. У будь-якому випадку вам слід розуміти, що ніхто не «кине на фронт» непідготовлених людей. Всі призовники проходять військовий вишкіл в залежності від спеціальності. Втім, у воєнний час, підготовка рядового та сержантського складу скоротилась і тепер становить від 7 до 20 діб, залежно від вашої спеціальності. Якщо ж вас без навичок володіння зброєю та підготовки вирішили направити на фронт, негайно звертайтеся за телефоном гарячої лінії ЗСУ та Міноборони! Адже це пряме порушення ваших прав.

Разом з тим, не радимо вам ухилятися від зборів. Потрібно розуміти, що ухилення від навчальних зборів  – це вже серйозне правопорушення, особливо у воєнний час. Згідно статті 337 Кримінального кодексу України воно загрожує вам кримінальною відповідальністю та вже суттєвим штрафом від 8500 до 11900 грн або виправними роботами на строк до двох років.

Вольове рішення

Якщо підсумувати, то виконання громадянського обов’язку під час війни важко переоцінити. Втім, кожна людина сама вирішує, як саме може принести більше користі державі. У випадку IT-фахівців, це може бути не лише безпосередня військова служба, але й допомога в інформаційній війні чи розробка цифрових рішень, що можуть дати перевагу українській армії та суспільству. І в держави є розуміння важливості такої ролі наших громадян.

Тож, якщо вас призивають до ТЦК, перш за все потрібно дізнатися мету виклику. Ви маєте розуміти, що через війну не всі процедури виконують чітко і дуже багато речей можуть наплутати чи забути. Ви можете спокійно пояснити ситуацію у військкоматі, зазначивши рід своєї діяльності та важливість вашої роботи на місці. Обов’язково розкажіть про освіту, сімейний стан, стан здоров’я та надайте підтверджувальні документи, діагнози, інформацію про проєкти, в яких ви задіяні. Також не забувайте і про ст. 17 Конституції України: «Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є справою всього Українського народу». Тож ваш внесок у захист держави має бути ефективним та посильним.

Якщо ж так сталося, що ви виїхали за кордон під час війни, то згідно нового законопроекту, вам може загрожувати кримінальне покарання. Зокрема, передбачається позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої за перетинання державного кордону України з порушеннями під час воєнного стану. Для того, щоб убезпечити себе від таких наслідків і вирішити ситуацію цивілізовано, вам знадобиться серйозна юридична допомога. Ми в Асоціації диджиталізації права та юриспруденції віримо у верховенство закону і в те, що кожна людина має право на захист. Тим більше, що “цифровий фронт” українського спротиву не завжди очевидний. Унікальне поєднання експертності та розуміння специфіки роботи IT-фахівців дає Associo можливість вирішити таку проблему максимально швидко та ефективно.

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ “АСОЦІАЦІЯ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ ПРАВА”
ГО “АДП”

Недержавна власність громадська організація Асоціація діджиталізації права (ГО “АДП”)

Ідентифікаційний код юридичної особи:
44729964

Ознака неприбутковості:
0032 – громадськi об’єднання

Контактна інформація

Місцезнаходження юридичної особи:

Україна, 65007, Одеська обл., місто Одеса, вул.Старопортофранківська,
будинок 107, квартира 21

Інформація для здійснення зв’язку:

Дзвоніть Безкоштовно! За цим номеров телефону  0800357238

Пишіть на цю Електронну адресу